
Bieganie latem to nie lada wyzwanie dla naszego organizmu. Wysoka temperatura i mocne słońce może być zagrożeniem szczególnie dla osób które biegają na długie i średnie trasy. Sprawdź w jaki sposób przygotować się do treningu tak, aby był on bezpieczny i efektywny, nawet jeżeli dotychczas sport uprawiałeś jedynie na ekranie telefonu, przesiadując w STS aplikacja i obstawiając mecze piłkarskie. Zapraszamy do lektury.
Uważaj na udar oraz nawodnienie
To dwa różne elementy, na które musisz zwrócić uwagę uprawiając sport latem. Udar cieplny występuje wskutek przegrzania organizmu. Ciało nie jest w stanie oddać nagromadzonego w nim ciepła. Jeśli temperatura ciała przekroczy 41 stopni może dojść do zaburzeń funkcjonowania. Ścinają się białka, a u osób trenujących może dojść do rabdomiolizy czy rozpadu białek w mięśniach, a to skutkuje niewydolnością nerek.
Symptomy, które świadczą o wystąpieniu udaru, to:
- gorączka,
- nudności,
- dreszcze,
- osłabienie,
- duża potliwość,
- niewyraźna mowa,
- zaburzenie widzenia,
- zwiotczenie mięśni,
- ogólny niepokój,
- w skrajnych przypadkach utrata przytomności
Jeśli podejrzewasz u siebie udar, to w pierwszej kolejności zadbaj o schłodzenia ciała w zacienionym miejscu i skontaktuj się z lekarzem. Zbyt wysoka gorączka może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego kontakt z lekarzem powinien być niezwłoczny. Ważne jest, żeby nie schładzać ciała zimną wodą, bo ta powoduje, ze temperatura naszego ciała wzrasta. Osoby przytomne powinny pić wodę małymi łyczkami oraz zastosować chłodne okłady.
Niebezpieczne dla zdrowia jest również odwodnienie, a do jego symptomów należą:
- przyspieszony oddech
- podkrążone oczy
- mocz o ciemnym zabarwieniu
- wzmożone pragnienie
- obniżone ciśnienie krwi i przyspieszone tętno
Odwodnienie może prowadzić do takich powikłań jak wystąpienie udaru cieplnego, problemów z funkcjonowaniem nerek czy wstrząsu hipowolemicznego. Jeśli odczuwasz część objawów nie bagatelizuj ich i natychmiast przerwij trening.
Jak zatem biegać w upale by nie zrobić sobie krzywdy?
Wybierz odpowiednią porę dnia. Najlepiej biegać albo do godziny 11 albo dopiero po 15. Dzięki temu nie będziesz narażony na ryzyko związane z wysoką temperaturą. Jeśli jednak zdecydujesz się na jogging w godzinach 11-15 to wybieraj miejsca zacienione , takie jak lasy, parki. Pamiętaj jednak, że kostka brukowa czy asfalt w dużym stopniu oddaje ciepło, co z kolei może prowadzić do przegrzania organizmu.
Nawodnienie i ubiór
Aby zapobiec odwodnieniu trzeba pić w ciągu całego dnia, przede wszystkim przed treningiem, nie w trakcie. Warto wziąć ze sobą jednak picie, choćby po to, by polać sobie nim głowę czy kark, by się ochłodzić. Warto też zacząć pić elektrolity, które pomagają nawodnić organizm.
Zadbaj o nakrycie głowy, by zniwelować skutki oddziaływania wysokiej temperatury, oraz o to, by odzież była z materiałów, które oddychają.
Czy powinno się biegać w upale ? Nie powinno ale można to zrobić-byle z głową. Pamiętaj, by wykonać trening w godzinach, gdy słońce jest najmniej aktywne, postaw na odpowiednie tempo- nie narzucaj zbyt wysokiego. Dużo pij przez treningiem i w ciągu całego dnia.