Palce szponiaste

[Głosów:0    Średnia:0/5]

– są zbliżone swym wyglądem do palcy młotkowatych (hammertoes) i często zamiennie traktowane. W przeciwieństwie do niech zmiany dotyczą zazwyczaj palców od II do V.

Ilustracja ukazująca różnice między palcami szponiastymi (claw toes) a młotkowatymi (hammertoes):

Wielu ludzi uważa, że palce szponiaste powstają na skutek noszenia obuwia, które ściska palce stóp, np. butów zbyt ciasnych lub na wysokim obcasie. Jest to po części prawda, jednakże palec szponiasty jest często wynikiem zmian neurologicznych w obrębie stóp, np. powikłań cukrzycowych. Palec szponiasty oznacza takie ustawienie palca, że podczas chodu ciężar przenoszony jest na sam jego koniec, gdzie zwykle tworzy się odcisk a to powoduje ból i dyskomfort. Z czasem palec traci zdolność normalengo ruchu i palec szponiasty staje się trwałą deformacją.

Objawy

Palca wyginają się do góry, a podczas chodu ciężar przenoszony jest na ich końce.

Czasami palce podwijają się pod stopę.

Na 'szczytach' stawów palców tworzą się odciski, podobnie jak na powierzchniach stykającym się z podłożem.

Leczenie

Jeśli masz objawy wymienione powyżej, powinieneś skonsultować się z ortopedą. Zwykle zaleci on stosowanie specjalnych wkładek:

Lekarz powinien sprawdzić, czy szponiaste ułożenie palców stóp nie jest wynikiem np. schorzeń neurologicznych lub nawracających stanów zapalnych.

Należy nosić miękkie obuwie, dobrze dobrane obuwie, oraz wykonywać proste ćwiczenia rozciągajace – np. codziennie wieczorem rękoma prostować palce stóp. Tego problemu nie warto zaniedbać, ponieważ nieleczony jest przyczyną bólu.

Jeśli mamy już zaawansowane problemy i trudno dobrać obuwie, można zamówić u szewca poszerzenie obuwia tak, by nie urażało bolesnych miejsc.

Jeśli to nie pomoże, konieczny jest zabieg chirurgiczny.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*