Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zaczynając stosowanie środków antykoncepcyjnych niejednokrotnie zastanawiamy się jak do tego podejść. Jest kilka podstawowych zasad, które obowiązują niezależnie od nazwy przyjmowanych tabletek antykoncepcyjnych.

Jak przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Rozpoczynając pierwsze opakowanie zazwyczaj pierwszą tabletkę zażywamy w pierwszym dniu miesiączki. Jedynie zalecenie lekarza – ginekologa może naruszyć tą zasadę Kolejne tabletki przyjmujemy codziennie mniej więcej o tej samej porze dnia. I tak przez następne 21 dni aż do zakończenia opakowania. Następne należy zrobić siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu tabletek. W ciągu tej przerwy może (ale nie musi) nastąpić krwawienie. Jeśli go nie zaobserwujemy to nie jest to powód do jakichkolwiek obaw. Po tej przerwie czyli ósmego dnia, rozpoczynamy kolejne opakowanie tabletek.
Dla ułatwienia i rozeznania się czy już brałyśmy danego dnia tabletkę na każdym opakowaniu są  one opisane dniami tygodnia. Tak więc, jeśli pierwszą tabletkę przyjmujemy na przykład we czwartek to ostatnią w środę, a po przerwie kolejne opakowanie rozpoczniemy od czwartku. Nie jest to wcale tak skomplikowane na jaki wygląda. Po zastosowaniu dwóch opakowań te zasady wejdą nam w krew i będziemy przyjmować tabletki bez głębszego zastanowienia.

I na koniec kilka rad

Najlepiej przyjmować tabletkę przed snem lub wraz z kolacją. Wyrabia to w nas nawyk i trudniej o pominięcie tabletki. Taki wieczorny rytuał wpływa również na nasze samopoczucie. Zmniejszy możliwość wystąpienia nie przyjemnych skutków ubocznych takich jak: nudności, wymioty czy złe samopoczucie.
Możemy tu uspokoić, że nic złego się nie stanie jeśli przyjęcie tabletki będzie miało 2-3 godzinna tolerancję – jej skuteczność nie zostanie zachwiana (inaczej niż w tabletkach jednoskładnikowych).
Zawsze należy zapoznać się z ulotką załączoną do tabletek antykoncepcyjnych. Mogą rozwiać wiele niepokojów związanych z ich przyjmowaniem.
Przy jakichkolwiek niepokojących obawach należy skontaktować się ze swoim lekarzem- ginekologiem. Możliwe wtedy jest dobranie bardziej pasujących tabletek antykoncepcyjnych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*