Glony chronią przed Słońcem

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Badania nad fitoplanktonem, mikroskopijnymi glonami żyjącymi pod powierzchnią morza, mogą doprowadzić do opracowania lepszych preparatów do opalania – informuje raport brytyjskiego National Environment Research Council (NERC).

Unoszące się w wodzie glony są narażone na działanie produkowanego przez Słońce promieniowania ultrafioletowego. Przez miliony lat wypracowały jednak skuteczne mechanizmy ochronne. Wydzielane przez glony substancje mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

Naukowcy z Plymouth Marine Laboratory wspólnie z firmą Boots Company pracują nad glonowym kremem. Wszystko zaczęło się od badań nad wzajemnym wpływem zmian klimatu i działalności glonów. Okazało się, że niektóre glony giną wskutek zmniejszenia warstwy ozonowej, podczas gdy dla innych sytuacja ta jest korzystna. Liczebność glonów wpływa na klimat (im jest ich więcej, tym więcej wiążą dwutlenku węgla) oraz na połowy ryb, dla których są pokarmem.

Zmniejszanie się warstwy ozonu pozwala dotrzeć do powierzchni Ziemi coraz większej ilości promieniowania ultrafioletowego ze Słońca. Skutkiem jest podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwory skóry, z których najgroźniejszym jest czerniak złośliwy. Poza tym promieniowanie ultrafioletowe niszczy skórę, powodując zmarszczki.

Dotychczas stosowane kosmetyki ochronne wykorzystują substancje rozpraszające światło (na przykład tlenek cynku i dwutlenek tytanu) lub pochłaniające promieniowanie ultrafioletowe (organiczne związki z układem sprzężonych wiązań podwójnych). 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*