Co to jest osteoporoza

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Najważniejszym schorzeniem, które potrafi bardzo osłabić układ kostny człowieka jest osteoporoza. Osteoporoza oznacza ubytek masy kostnej, osłabienie kości. Konsekwencją osteoporozy jest zwiększona podatność na złamania kości. Zgodny z naturą przyrost kości u człowieka trwa nawet do 30 roku życia – mówi się wtedy o osiągnięciu szczytowej masy kostnej. Natomiast po 45 roku życia, zwłaszcza u kobiet dochodzi do odwrócenia metabolizmu i rozpoczyna się utrata masy kostnej. W przeciwieństwie do kobiet, u mężczyzn ten proces nasila się dopiero około 70 roku życia.

Wyróżniamy dwa rodzaje osteoporozy: pierwotną, spowodowaną zmniejszonym poziomem estrogenów u kobiet po 50 roku życia i niedoborami wapnia, które spowodowane sią przez gorsze przyswajanie tego makroelementu ze względu na wiek. Postać wtórna osteoporozy to skutki zaburzeń hormonalnych, przewlekłych chorób układu pokarmowego, wrzodami żołądka, nerek i wątroby.

Osteoporoza jest chorobą przewlekłą i może współistnieć z innymi chorobami, takimi jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, niewydolność krążenia, choroby układu oddechowego, POChP, cukrzyca.

Osteoporoza obecnie jest uważana za chorobę cywilizacyjną, to znaczy że choruje na nią coraz większa część społeczeństwa, ze względu na złą dietę, brak ruchu i stosowanie używek. Dlatego ważna jest edukacja zdrowotna, poznanie czynników ryzyka osteoporozy oraz poznanie sposobów na walkę z nią i zmniejszeniem jej skutków.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*