Chroń dziecko przed ospą wietrzną

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ospa wietrzna jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku dziecięcego. Rzadziej na ospę chorują dorośli. Za wywoływanie ospy odpowiedzialny jest herpeswirus VZV. Przenosi się on drogą kropelkową, dlatego często bywa tak, że zachorowanie jednego dziecka pociąga za sobą zachorowania kolejnych dzieciaków. Wirus po przechorowaniu pozostaje w formie uśpionej, co sprawia, że w momencie obniżonej odporności może pojawić się półpasiec.

Okres wylęgania wynosi od dziesięciu dni do trzech tygodni, jednak najczęściej zamyka się w okresie czternastu dni. Zarażenie ospą wietrzną jest możliwe na dwa, trzy dni przed pojawieniem się pierwszych strupków na ciele dziecka. Pierwsze objawy ospy wietrznej bardzo przypominają grypę: podwyższona temperatura, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie, bóle stawów. Następnie na ciele dziecka pojawiają się czerwone plamki, które po pewnym czasie zamieniają się w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione płynem. Na samym końcu pojawia się krostka. Cały cykl zmiany trwa około tygodnia i towarzyszy mu swędzenie. Nie można się jednak drapać, aby nie pozostały blizny.

Leczenie ospy wietrznej polega na złagodzeniu swędzenia poprzez częste kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu lub sody oczyszczonej i smarowaniu zmian zaleconą przez lekarza maścią. Chory powinien leżeć w łóżku i odpoczywać. W razie wystąpienia gorączki należy podawać leki przeciwgorączkowe. Zabronione jest podawanie salicylanów (na przykład aspiryny) ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye’a.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*